flag Судова влада України

Віргіліус Воланчус: "Врегулювання конфлікту інтересів є мірою захисту незалежності суддів та судової системи загалом"

23 лютого 2016, 10:28

 В Дніпропетровську відбувся круглий стіл щодо реалізації Порядку здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо конфлікту інтересів в діяльності суддів та інших представників судової системи та його врегулювання. Цей документ визначає поняття "конфлікт інтересів", закріплює механізм управління та стандарти його врегулювання.

У засіданні взяли участь керівник Проекту ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції" Віргіліус Воланчус, експерт проекту Юлія Землицька, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, член Ради суддів України  Валерія Чорна, судді місцевих загальних суддів регіону та представники громадськості і ЗМІ.

Відтак, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Валерія Чорна пояснила, що контроль за додержанням вимог стосовно врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів поза їх процесуальною діяльністю покладений на Раду суддів України.

Також рада формуватиме реєстр типових ситуацій врегулювання конфлікту інтересів та відповідних рішень. Валерія Чорна уточнила, що ці рішення матимуть рекомендаційний характер для самостійного врегулювання конфлікту інтересів усередині судової системи.

Крім того, було схвалено й Положення про комітет етики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів. Цей напрямок роботи очолила голова Комітету етики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів Ради суддів України,  суддя Вищого адміністративного суду Тетяна Чумаченко.

Національний експерт Проекту ЄС "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні" Юлія Землицька, яка брала участь у розробленні порядку, більш детально зупинилася на "філософії", покладеній в основу цього документа. Вона наголосила, що порядок є першою визначеною системою критеріїв, які застосовуватимуться під час вирішення спірних питань щодо врегулювання конфлікту інтересів.

У свою чергу керівник Проекту "Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні"  Віргіліус Валанчус розповів про особливості врегулювання конфлікту інтересів у діяльності суддів Литви та детально зупинився на механізмі та суті добровільного декларування приватних інтересів. Він звернув увагу, що таке декларування — це добровільний інструмент, спосіб повідомлення про свої потенційні конфлікти. І це швидше є мірою захисту незалежності суддів та судової системи загалом.

Із практикою розгляду справ, пов’язаних з вирішенням питань щодо конфлікту інтересів, ознайомив суддя Самарського районного суду м.Дніпропетровська Олексій Рум’янцев. Його виступ доповнила голова Апеляційного суду Дніпропетровської області Наталія Деркач, яка поінформувала про перегляд цих рішень та складні питання розгляду та вирішення справ зазначеної категорії.

Зі свого боку суддя Ленінського районного суду м.Дніпропетровська Дмитро Мовчан зупинився на особливостях конфлікту інтересів у системі процесуальних відносин, а також пов’язаних зі статусом суддів та дотриманням ними певних обмежень. А його колега з Дніпропетровського окружного адміністративного суду Василь Ільков доповів про загальні засади врегулювання конфлікту інтересів та наголосив, що основною метою Ради суддів України є ефективне використання інструментів у рамках нормативно-правової бази, яку вона розробляє.

Наприкінці зустрічі Валерія Чорна повідомила, що планується створення спеціального модулю з врегулювання конфлікту інтересів, який буде реалізовуватися Національною школою суддів.

За матеріалами zib.com.ua                                                                    Прес-центр судової влади